Zmenšiť textZväčšiť text

Výstava Slovenské insitné umenie zo Srbska v Brezne.

 06.07.2023

VÝSTAVA: SLOVENSKÉ INSITNÉ UMENIE ZO SRBSKA

Dňa 1.7.2023 sa starosta obce Miroslav Činčura zúčastnil vernisáže k výstave  Život v obrazoch o živote Slovákov v Srbsku v Synagóge v Brezne.
Starosta obce Miroslav Činčura reprezentoval obec Pôtor na pozvanie majiteľa Galérie Babka Pavla Babku z Kovačice. Obec Pôtor okrem toho, že je družobnou obcou obce Kovačica v Srbsku  – kolísky slovenskej insity, významne prispela zorganizovaním Okrúhleho stola v r. 2022 k úsiliu o zápis slovenského insitného umenia v Srbsku do zoznamu  Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Od 1. 7.2023 máme možnosť v Synagóge navštíviť výstavu romantického pohľadu na svet, spoznať detaily zo života Slovákov v srbskej Vojvodine, či zvyky ich predkov, ktoré zachytávajú pestré, zrozumiteľné obrazy amatérskych maliarov. Dnes je Kovačica preslávená ako centrum slovenského insitného umenia zo Srbska. Vďaka zástupkyni veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku, breznianskej rodáčke Monike Podsklanovej Šuhajdovej majú návštevníci možnosť vidieť jeden z najslávnejších obrazov, ktorý preslávil Kovačicu a Slovákov zo Srbska po celom svete. Obraz Kovačická dievka po New Yorku, Washingtone, Madride, Lisabone, Ríme, Paríži, Londýne, Ženeve, Šanghaji, Tokiu prichádza aj do Brezna.

Súčasťou podujatia bol aj krst knihy Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku, ktorú  nezvyčajne, ale originálne pokrstili breznianskou a pôtorskou štrúdľou. Krstil honorárny konzul Srbska na Slovensku MUDr. Mojmír Vrlík a primátor Brezna Ing. Tomáš Ábel. Podujatie svojim výkladom doplnili zakladateľ Galérie Babka Pavel Babka a maliarka Vieroslava Svetlík, ktorých sme mohli hostiť aj na Okrúhlom stole v Pôtri 28.4.2022. Ak aj pána honorárneho konzula.

Pavel Babka okrem iného informoval, že aktuálne je už žiadosť na zápis slovenskej insity v Srbsku definitívne skompletizovaná a podaná na zápis do UNESCO a samotný zápis sa uskutoční s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 2024.

Srdečne vás pozývame na uvedenú výstavu, ktorá potrvá do konca augusta 2023.


Zoznam aktualít: